Українське карате: підсумки 2020 року

2020-й рік був непростим в усіх сенсах – через світову пандемію коронавірусу, яка суттєво змінила ситуацію в світі та негативно вплинула на спортивне життя.

Втім, Українська федерація карате, попри всі проблеми, продовжила розвиватися та працювати на перспективу, бачачи нові горизонти.

На жаль, на самому початку 2020 року українська родина карате зазнала важкої втрати. 13 січня після важкої тривалої хвороби на 74-му році життя помер віце-президент УФК, президент Асоціації спортивних журналістів України, член НОК України Михайло Михайлович Волобуєв. Світла йому пам'ять!

Найважливішою організаційною подією у житті федерації стали чергові щорічні збори УФК, що пройшли 23 лютого в Харкові. Головною новиною стала позапланова заміна керівника федерації. У зв’язку з призначенням на пост Голови Державного агентства спорту президент УФК Сергій Левчук склав свої повноваження. Новим президентом УФК було обрано віце-президента федерації Івана Дутчака.

Системна політика федерації продовжилась по всіх напрямках з метою глобальної інтеграції всього українського карате навколо УФК, яка залишається моделлю сучасної спортивної федерації у контексті реформи українського спорту.

Ця робота продовжила приносити гарні спортивні результати – як на міжнародних змаганнях, так і на українських стартах.

Спортивні результати року

За період до розпалу пандемії та скасування багатьох турнірів, включаючи Олімпійські ігри 2020 у Токіо, чемпіонат Європи у Баку та чемпіонат світу в Дубаї, українські спортсмени встигли виграти декілька нагород на турнірах, що відбулися.

Зокрема, 10-12 січня на етапі Karate 1Серії А в активі збірної України було дві нагороди – золото Анжеліки Терлюги та бронза Галини Мельник. На першому етапі Прем’єр Ліги Karate 1, що пройшов 24-26 січня в Парижі, Анжеліка Терлюга виграла срібло. А на другому етапі Прем’єр Ліги (Дубай, 14-16 лютого) одеситка здобула золото. Ще дві нагороди Україна виборола на третьому етапі Прем’єр Ліги Karate (Зальцбург, 28 лютого – 1 березня), одна з яких стала історичною: вперше золото такого турніру виграв український важковаговик – Різван Талібов. Чергову свою медаль (цього разу – срібло) здобув капітан збірної України Станіслав Горуна.

Національна молодіжна збірна України (головний тренер – Максим Невмержицький) вдало виступила на 47-му чемпіонаті Європи серед кадетів, юніорів та молоді (U21), який пройшов 7-9 лютого в Будапешті. Українська молодіжка здобула 6 нагород – 2 золоті та 4 бронзові й посіла високе 6-е місце у загальному заліку.

На жаль, решту великих турнірів було скасовано або перенесено. І головний з них – омріяний олімпійський турнір у Токіо-2020, куди Україна вже виборола дві ліцензії (Анжеліка Терлюга і Стас Горуна) та збиралась поборотись ще за дві-три.

На внутрішній арені також вдалося провести лише частину запланованих турнірів. Головним з них став чемпіонат України 2020, який пройшов 10-11 жовтня у Харкові за умов карантину (без глядачів). Але навіть попри такі обмеження цей чемпіонат став рекордним, зібравши 587 спортсменів (416 чоловіків, 171 жінка) з 66 клубів, які представляли 16 регіонів України. Учасники змагались у 51 виді програми – серед кадетів, юніорів, молоді (U21) та дорослих.

9 жовтня напередодні ЧУ-2020 у Харкові пройшов семінар для тренерів та суддів. Українські фахівці у звітному році були запитані на міжнародних змаганнях та семінарах, підносячи авторитет українського карате.

Серед традиційних українських турнірів, які вдалося провести, відзначимо Kharkiv Open 2020 (Харків, 22-23 лютого) та Black Sea Cup 2020 (Одеса, 26-27 вересня).

Також були здобутки і у наших паракаратистів. На 1-му міжнародному онлайн чемпіонаті з паракарате (1st EU online I-Karate-Global Championship), який пройшов 13 грудня, спортсмени УФК посіли перше загальне місце, вигравши 7 золотих, 6 срібних та 2 бронзові нагороди.

Організаційні та іміджеві здобутки

За умов карантину фахівцям УФК довелось застосовувати вимушені інновації – організовувати онлайн турніри з ката, а також – семінари, майстер-класи та медійні заходи (серія інтерв’ю з ключовими особами українського карате). Віртуальний чемпіонат з ката – UKF Virtual-Kata Tournament у травні було проведено разом з партнером УФК – компанією Uventex Labs, Inc.

Незважаючи на карантинні обмеження та всі труднощі, було проведено три тренувальні збори національної збірної України (головний тренер – Антон Нікулін). Перші з них пройшли 19-26 серпня у Чорноморську на базі клубу «Катана» . Другі збори провели 19-30 вересня у співпраці з Турецькою національною федерацією карате у турецькій провінції Анталія (Кемер). А 10-22 листопада ще одні збори пройшли у Шарм-ель-Шейху (Єгипет).

Було здійснено чергові кроки по інтеграції стильового карате на єдиній платформі УФК – що є одним із пріоритетів федераціїх. 12 грудня між Українською Федерацією Карате та ВГО «Українська асоціація карате» (JKS) було укладено договір про співпрацю.

Важливим напрямком роботи УФК залишається діяльність по залученню ресурсів. У структурі федерації створено підрозділ, який займається заявками на гранти та участь у різних програмах.

Велика вдячність нашим головним спонсорам та партнерам – АТ Банкомзв’язок (генеральний спонсор УФК), бренду Norven (генеральний спонсор ЧУ-2020), страховій компанії Spare (партнер УФК).

Провідні фахівці та спортсмени УФК (Антон Нікулін, Станіслав Горуна, Олександр Тонкошкур та ін.) провели низку міжнародних семінарів за кордоном та в Україні – що неодмінно працює на пізнаваність та авторитет українського карате у світі.

Серед приємних індивідуальних досягнень треба згадати, що Анжеліку Терлюгу було вдруге визнано кращою спортсменкою місяця в Україні (січень). А 27 серпня в Києві на Спортивній площі біля ТРЦ "Гулівер" відбулося відкриття чотирьох нових зірок на «Площі зірок», де однією з героїнь була наша Ліка.

Першого президента УФК, нині – Голову Опікунської ради УФК Сергія Левчука було обрано віце-президентом Спортивного комітету України на Генеральній асамблеї СКУ, яка пройшла у Києві 1 серпня. Він продовжує свою системну роботу по просуванню реформи українського спорту – разом із однодумцями.

Відзначимо також, що представники українського карате, члени УФК, на місцевих виборах стали депутатами місцевих рад. Це Руслан Білоскурський та Олександр Пікулін (Чернівці), Юрій Бузько та Олександр Тонкошкур (Чорноморськ), Станіслав Горуна (Львів, районна рада), Руслан Олійник (Нікополь), Микола Буряк (Куп’янськ). Активна громадянська позиція завжди притаманна українським каратистам, які у лавах різних політичних сил працюють на єдину мету – благо України та авторитет нашого виду спорту.

Плани та перспективи

Керівництво УФК думає та дбає про поточні цілі, не забуваючи про стратегію на перспективу.

Президією УФК у жовтні 2020 р. було затверджено Стратегію розвитку українського карате до 2030 року. Цей змістовний та системний документ передбачає поступовий розвиток нашого виду спорту у п’яти напрямках: спортивному, соціальному, освітньо-науковому, інфраструктурно-організаційному та медійному.

Головною метою федерації на 2021 рік та найближчі роки є підвищення результатів українських спортсменів на міжнародній арені. Заповітною мрією є перше золото чемпіонату світу, на яке будемо сподіватись на світовій першості в Дубаї (16-21 листопада 2021).

У 2021 році ми очікуємо на успішний виступ нашої дефлімпійської збірної на Дефлімпійських іграх, що пройдуть у грудні в Бразилії. Нагадаємо, що на попередніх Іграх-2017 (Самсун, Туреччина) збірна України була першою у загальному заліку.

Продовжиться робота по об’єднанню УФК та стильових федерацій, планується спільне проведення турнірів за правилами сьобу-іппон та сьобу-санбон.

На кінець 2021 року заплановано оприлюднити рейтинг всіх спортсменів УФК. Розвиток IT-діяльності залишається важливим моментом у роботі УФК, яка є прикладом сучасних підходів до організації спорту, розвитку клубної системи та гри за прозорими та рівними для всіх правилами.

Прес-служба УФК